محل لوگو

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 12
  • بازدید دیروز : 14
  • بازدید کل : 94850

وزن مخصوص پلی وود


ام دی اف چیست؟

ام دی اف مخفف عبارت تخته فیبر با چگالی متوسط ​​است. این الیاف چوب با استفاده از چسب موم و رزین به یکدیگر چسبانده شده و با اعمال دما و فشار بالا به تخته های چوبی تبدیل می شوند. این محصول صاف و بدون دانه های چوب بوده و از نظر خصوصیات شباهت های زیادی با نئوپان (نئوپان) دارد. البته ام دی اف کمی قویتر از نئوپان است.

تخته سه لا یا تخته سه لا چیست؟

تخته سه لا یا تخته سه لا که به آن تخته سه لا نیز می گویند، یک محصول چوبی طراحی شده است که از چسباندن چند ورقه چسب یا رزین به یکدیگر و اعمال نیرو ساخته می شود. تخته چوب مانند ام دی اف دارای ضخامت های مختلفی است.

تخته سه لا در کلاس های کیفی مختلفی وجود دارد که به ترتیب A، B، C و D هستند که برخلاف ام دی اف، تخته سه لا دانه های چوب قابل مشاهده است، اما از هر گونه نقصی در امان است.

تفاوت ام دی اف و پلی وود
ام دی اف ارزان تر از تخته سه لا است.
در حالی که قیمت به ضخامت و درجه مواد بستگی دارد، به طور کلی MDF هزینه کمتری نسبت به تخته سه لا دارد. البته باید به این نکته هم توجه کنیم که چوب بازی می تواند فضای بیشتری را پر کند و ضایعات کمتری نسبت به ام دی اف داشته باشد و از این نظر می تواند مقرون به صرفه باشد.

تخته سه لا بیشتر شبیه چوب واقعی است تا ام دی اف.

از آنجایی که تخته سه لا از ورقه ها و نوارهای چوبی ساخته شده است، بیشتر شبیه چوب واقعی است تا ام دی اف. گریدهای تخته چندلای با کیفیت بالاتر صاف، دانه های زیاد و بدون عیب هستند، اما بر خلاف MDF دانه بندی ندارد و مانند تخته سه لا صاف و جذاب نیست. در واقع ام دی اف بسیار شبیه به ضرب المثلی است که از شیشه بیرون می آید، چه در آن و چه در داخل آن.

ام دی اف بسیار سنگین تر از تخته سه لا است.
از آنجایی که ام دی اف ضخیم تر از تخته سه لا است، وزن آن بسیار بیشتر است. این می تواند هنگام بلند کردن، نگه داشتن یا ساختن چیزی که بلند است آزار دهنده باشد.

وقتی صحبت از قدرت به میان می آید، درخت بازی حرف اول را می زند.
ام دی اف نرم تر از تخته سه لا است و فشار زیاد را تحمل نمی کند. چوب معمولی اگرچه نسبت به ام دی اف انعطاف پذیرتر است و قابل خم شدن است اما به دلیل ساختار ورقی از استحکام بسیار بالایی برخوردار است. چوب تخته ای نیز مقاومت خوبی در برابر تغییرات دما نشان می دهد.

MDF هنگام برش گرد و غبار زیادی تولید می کند.

هنگام برش، خاک اره ساخته شده از MDF بسیار بزرگتر از تخته سه لا است. به همین دلیل هنگام برش ام دی اف توصیه می شود که این کار در محیطی با تهویه مناسب انجام شود و کاتر حتما از ماسک و عینک استفاده کند.

برش ام دی اف آسان تر است.
ام دی اف به دلیل نداشتن دانه و نرمی برش آسان است و در لبه ها خرد نمی شود و نمی شکند. به همین دلیل از ام دی اف در ساخت کابینت بسیار استفاده می شود.

هم چوب بازی و هم ام دی اف از نظر رنگ عالی هستند.
یکی از ویژگی های فوق العاده تخته سه لا و ام دی اف توانایی عالی آنها در رنگ آمیزی است. این دو تخته را می توان به راحتی رنگ آمیزی کرد تا جلوه زیباتری به دست آورد. البته تخته های بازی با کیفیت بسیار شبیه به چوب واقعی هستند که دیگر نیازی به رنگ آمیزی ندارند.

پیچ ها بهتر از ام دی اف روی تخته سه لا قرار می گیرند.
چون ام دی اف نرم است پیچ ها به خوبی جا نمی گیرند و احتمال ترک خوردن آن زیاد است. بنابراین اگر در پروژه خود به پیچ یا میخ زیادی نیاز دارید، تخته سه لا قطعا گزینه بهتری است.

تاکنون با برخی از مهم ترین تفاوت های ام دی اف و پلید وود آشنا شده اید. حالا وقت آن است که به برخی دیگر از مزایا و معایب هر کدام نگاهی بیندازیم تا چیزی را از دست ندهیم.

 

  انتشار : ۴ بهمن ۱۴۰۰               تعداد بازدید : 51

تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "" می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما